Send Enquiry For Stile Bronze with light and remote control by Hunter
No products
Prices include tax.
Checkout Proceed to


50641
Last items in stock!
Availability date:
Stile Bronze with light and remote control by Hunter
Recipient
* Required fields
or Cancel
There are no available reviews. Write your review.
There are no available questions. Ask your question.
| Diameter | 116 cm |
| For rooms up to | 16 m² |
| Style | Contemporary |
| Remote control | Remote included |
| Light Kit | Light included |
| Light bulb socket type and max watt | 2 x E27 / 2 x 15 Watt |
| Motor housing finish | Brown |
| Blade colour | Other - See product description |
| Blade colour (reverse) | Walnut |
| Blade material | Plywood |
| Height | 44 cm |
| Drop (Ceiling to Blade) | 28 cm |
| Speeds | 3 |
| Consumption (watt) | max. 60 |
| RPM (rounds per minute) | max. 196 |
| Airflow (m³/min) | 106,84 |
| Reversible (Summer/Winter) | Yes, selectable with switch on motor |
| Suitability for Raked Ceilings | Yes, suitable for up to 15° |
| Extension rod available | Yes |
| Manufacturer warranty | Refer to product manual |
| Voltage | 220 - 240 Volt / 50 Hertz |
| Weight | 7,5 kgr |