Send Enquiry For Aria CTC 122 white with remote control by Beacon
No products
Prices include tax.
Checkout Proceed to


212999
This product is no longer in stock
Last items in stock!
Availability date: 01/05/2018
For the right choice of ceiling fan there are objective factors to consider when choosing apart from the economic and aesthetic piece.
By reading our guide you will choose the ceiling fan suitable for you and also we hope you will find answers for questions you may have about ceiling fans in general.
Let's start from the most basic criterion: what diameter should the fan have for my space?

Aria CTC 122 white with remote control by Beacon
Recipient
* Required fields
or Cancel
There are no available reviews. Write your review.
There are no available questions. Ask your question.
| Diameter | 122 cm |
| For rooms up to | 16 m² |
| Style | Modern |
| Remote control | Remote included |
| Dimmable light | Νο |
| Motor housing finish | White |
| Blade colour | White |
| Blade material | Plastic (ABS) |
| Height | 21 cm |
| Drop (Ceiling to Blade) | 19 cm |
| Speeds | 3 |
| Consumption (watt) | max. 47 |
| RPM (rounds per minute) | 111/185/240 |
| Airflow (m³/min) | 156 m³ / min |
| Reversible (Summer/Winter) | Yes, selectable with switch on motor |
| Suitability for Raked Ceilings | No |
| Extension rod available | Yes |
| Manufacturer warranty | See product's manual |
| Voltage | 220 - 240 Volt / 50 Hertz |
| Weight | 5 kgr |
| Low ceiling suitability | Yes |