Send Enquiry For Airfusion Climate IV White with DC motor and LED light by Beacon
No products
Prices include tax.
Checkout Proceed to


1216103
A Minimal / Design 132 cm cm ceiling fan for rooms up to 25 m².
The Airfusion Climate IV White with DC motor and LED light by Beacon has a White finish and Plywood blades in
With 1 x GX53 / 1 x 12 Watt light kit
6 speeds and winter reverse function.
Remote control included
Last items in stock!
Availability date:
Airfusion Climate IV White with DC motor and LED light by Beacon
A Minimal / Design 132 cm cm ceiling fan for rooms up to 25 m².
The Airfusion Climate IV White with DC motor and LED light by Beacon has a White finish and Plywood blades in
With 1 x GX53 / 1 x 12 Watt light kit
6 speeds and winter reverse function.
Remote control included
Recipient
* Required fields
or Cancel
There are no available reviews. Write your review.
There are no available questions. Ask your question.
| Diameter | 132 cm |
| For rooms up to | 25 m² |
| Style | Minimal / Design |
| Remote control | Remote included |
| Light Kit | Light included |
| Light bulb socket type and max watt | 1 x GX53 / 1 x 12 Watt |
| LED light | Yes, LED light bulb included |
| Motor housing finish | White |
| Blade material | Plywood |
| Height | 31 cm |
| Drop (Ceiling to Blade) | 27 cm |
| DC Motor | Yes |
| Speeds | 6 |
| Consumption (watt) | 3 - 35 |
| RPM (rounds per minute) | 76 / 100 / 120 / 136 / 152 / 178 |
| Airflow (m³/min) | 162 |
| Reversible (Summer/Winter) | Yes, reverse function controlled by remote control |
| Suitability for Raked Ceilings | Yes, suitable for up to 10° |
| Voltage | 220 - 240 Volt / 50 Hertz |
| Weight | 4,5 kgr |
| Extra: | LED GX53 | 12 Watt | Dimmable 15% / 50% / 100% | 3000 Kelvin Θερμό Λευκό | 1200 Lumen |