Send Enquiry For Tonic ΅White 152 with DC motor and LED light by FARO
No products
Prices include tax.
Checkout Proceed to


33551
A Minimal / Design 152 cm cm ceiling fan for rooms up to 40 m².
The Tonic ΅White 152 with DC motor and LED light by FARO has a White finish and Plastic (ABS) blades in White.
With 1 x LED / 1 x 15 Watt light kit
6 speeds and winter (reverse) function.
Remote control included
Last items in stock!
Availability date:
Tonic ΅White 152 with DC motor and LED light by FARO
A Minimal / Design 152 cm cm ceiling fan for rooms up to 40 m².
The Tonic ΅White 152 with DC motor and LED light by FARO has a White finish and Plastic (ABS) blades in White.
With 1 x LED / 1 x 15 Watt light kit
6 speeds and winter (reverse) function.
Remote control included
Recipient
* Required fields
or Cancel
There are no available reviews. Write your review.
There are no available questions. Ask your question.
| Diameter | 152 cm |
| For rooms up to | 40 m² |
| Style | Minimal / Design |
| Remote control | Remote included |
| Light Kit | Light included |
| Light bulb socket type and max watt | 1 x LED / 1 x 15 Watt |
| LED light | Yes, suitable for LED light bulbs, not included |
| Light bulb energy class | A+ |
| Motor housing finish | White |
| Blade colour | White |
| Blade material | Plastic (ABS) |
| Height | 25 cm |
| DC Motor | Yes |
| Speeds | 6 |
| Consumption (watt) | 5 / 7 / 9 / 11 / 14 / 18 |
| RPM (rounds per minute) | 100 / 120 / 140 / 160 / 180 / 200 |
| Airflow (m³/min) | 180,57 |
| Reversible (Summer/Winter) | Yes, reverse function controlled by remote control |
| Suitability for Raked Ceilings | Yes |
| Extension rod available | Yes |
| Manufacturer warranty | See product's manual |
| Voltage | 220 - 240 Volt / 50 Hertz |
| Weight | 6,5 kgr |
| Extra: | 1200 Lumen 3000 K warm white LED light kit can be installed optional. |