Send Enquiry For ECO BIG SMOOTH Titanium with DC motor & remote control by Casafan
No products
Prices include tax.
Checkout Proceed to


922014
A Minimal / Design 224 cm ceiling fan for rooms up to 50 m².
The ECO BIG SMOOTH Titanium with whisper quiet DC motor & remote control by Casafan. has a Titanium finish and Metal blades in Gray/Silver.
6 speeds and winter reverse function.
Remote control included.
Last items in stock!
Availability date:
ECO BIG SMOOTH Titanium with DC motor & remote control by Casafan
A Minimal / Design 224 cm ceiling fan for rooms up to 50 m².
The ECO BIG SMOOTH Titanium with whisper quiet DC motor & remote control by Casafan. has a Titanium finish and Metal blades in Gray/Silver.
6 speeds and winter reverse function.
Remote control included.
Recipient
* Required fields
or Cancel
There are no available reviews. Write your review.
There are no available questions. Ask your question.
| Diameter | 224 cm |
| For rooms up to | 50 m² |
| Style | Minimal / Design |
| Remote control | Remote included |
| Light Kit | No light can be installed |
| Motor housing finish | Brown |
| Blade colour | Brown |
| Blade material | Metal |
| Height | 46 cm |
| Drop (Ceiling to Blade) | 43 cm |
| DC Motor | Yes |
| Speeds | 6 |
| Consumption (watt) | 6 - 29 |
| RPM (rounds per minute) | max. 101 |
| Airflow (m³/min) | 268,5 |
| Reversible (Summer/Winter) | Yes, reverse function controlled by remote control |
| Suitability for Raked Ceilings | Yes, suitable for up to 22° |
| Extension rod available | Yes |
| Manufacturer warranty | See product's manual |
| Voltage | 220 - 240 Volt / 50 Hertz |
| Weight | 8,5 kgr |
| Extra: | Total height can be reduced to 38 cm. by cutting rod. |