Send Enquiry For Ceiling fan Bayside Lagoon black with LED light by Beacon
No products
Prices include tax.
Checkout Proceed to


213033
Last items in stock!
Availability date: 12/08/2018
Ceiling fan Bayside Lagoon black with LED light by Beacon
Recipient
* Required fields
or Cancel
There are no available reviews. Write your review.
There are no available questions. Ask your question.
| Diameter | 132 cm |
| For rooms up to | 25 m² |
| Style | Minimal / Design |
| Remote control | Remote included |
| Light Kit | Light included |
| Light bulb socket type and max watt | 1 x LED / 1 x 18 Watt |
| Dimmable light | Νο |
| Motor housing finish | Black |
| Blade colour | Black |
| Blade material | Plastic (ABS) |
| Height | 35 cm |
| Drop (Ceiling to Blade) | 24 cm |
| Speeds | 3 |
| Consumption (watt) | max. 55 |
| RPM (rounds per minute) | 93 / 146 / 215 |
| Airflow (m³/min) | 160 |
| Reversible (Summer/Winter) | Yes, selectable with switch on motor |
| Suitability for Raked Ceilings | Yes, suitable for up to 15° |
| Extension rod available | Yes |
| Manufacturer warranty | See product's manual |
| Voltage | 220 - 240 Volt / 50 Hertz |
| Weight | 5 kgr |